fbpx

Viikon vinkit polkujuoksijalle – vko 9

Viikon vinkeillä nopeammaksi

Kimmoisuutta ja nopeutta ensi kesän koitoksiin! Kun lisäät nämä kolme harjoitusta tavallisiin juoksutreeneihisi 1-2 kertaa viikossa, saat kevyemmät askeleet ja jaksat pitkätkin lenkit paremmin.

Muista lämmitellä hyvin ennen harjoitusten alkua ja venytellä erityisesti takareidet ja pohkeet treenin jälkeen.

Kyykkyhyppyä ja yhdellä jalalla eteenpäin

Liike 1: Kyykkyhypyt

Aloita jalat yhdessä, hyppää leveään kyykkyyn ja takaisin. Kädet tehokkaasti mukana. Laske kaikki kyykyt ja tee 2 x 20 toistoa, 1 min kävely/hölkkä väliin.

Liike 2: Hypyt yhdellä jalalla

Tee pitkiä hyppyjä yhdellä jalalla – kokeile ja etsi itsellesi sopivin tahti! 2 x 20 kertaa/jalka, 1 min kävely/hölkkä väliin.

Liike 3: Juoksuvedot 11 x 10 s

Tee 11 x 10 sekunnin juoksuvetoja. Ensimmäinen veto melko nopeasti, muut 10 niin kovaa kuin pääset. 30 sekunnin kävely/hölkkä vetojen väliin.

Tee vähän joka päivä ja voi hyvin!